Corner-2

Princíp fotovoltiky

Fotoelektrický jav

.... objavil Alexandre Edmond Becquerel v roku 1839. Schema Princip Fotovoltaiky

Vzájomným pôsobením slnečného žiarenia a hmoty dochádza k pohlcovaniu fotónov a uvoľňovaniu elektrónov, v polovodiči potom vznikajú voľné elektrické náboje, elektrón-diera, ktoré sú už ako elektrická energia odvádzané zo solárneho článku cez regulátor dobíjania do akumulátora alebo k spotrebiču.

Fotovoltika patrí k najperspektívnejším alternatívnym zdrojom energie.

Fotovoltické (solárne) panely, zložené z fotovoltických článkov, možno skladať do celkov ako batérie - váš fotovoltický systém môžete ľubovoľne rozširovať! Fotovoltické panely však nemusíte mať len pevne prichytené ku konštrukcii vašej strechy. Na dovolenku a na dlhé cestovanie autobusom alebo vlakom použite prenosné fotovoltické panely. Sú veľmi skladné a vhodné pre napájanie (dobíjanie) vášho mp3-prehrávača, smartphonu, polytechnickej stavebnice, prenosného svetla aj detských hračiek. Môžete napájať menšie elektrospotrebiče s vlastným akumulátorom. Solárny panel potom bude fungovať ako dobíjačka. Používaním fotovoltických panelov určite šetríte batérie.

Fotovoltický panel môže byť aj súčasťou zariadenia, ako je tomu napríklad u záhradného svetla, dobíjačiek alebo pietneho svietidla. Záhradné svetlo sa tak stane ľahko prenosným a budete ich môcť postaviť kdekoľvek v záhrade. Odpadnú vám náročné výkopové a elektroinštalačné práce.

Použitie fotovoltických systémov je výhodné tým, že slnečné svetlo máme na celom svete zadarmo. Fotovoltické články nemenía v čase svoje vlastnosti a ich životnosť je veľmi vysoká (minimálne 20 rokov). Panelom pri ich vonkajšom nainštalovaní nevadí dážď, sneh, krúpy ani hlboký mráz. Ich prevádzke neprekážajú ani vysoké teploty. Panely sú otestované v aerodynamickom tuneli pri rýchlosti vetra až 180 km / h

V Slovenskej republike je rad firiem, ktoré sa zaoberajú predajom a montážou fotovoltických systémov, avšak zákazkovú výrobu solárnych článkov a 30 rokov skúseností má len Solartec sro z Rožnova pod Radhoštěm.